Leczenie żylaków

Żylaki kończyn dolnych to jedna z najczęstszych patologii stwierdzanych w populacji ogólnej. Częstość występowania tej przypadłości w populacji ogólnej sięga 25-50% i wzrasta z wiekiem. Żylaki w zależności od średnicy naczynia, które obejmują można podzielić na:

 • pniowe – obejmują one odcinki głównych pni żył układu powierzchownego (żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej) i ich odgałęzień, średnica poszerzonych żył jest zwykle >4mm, położone są podskórnie
 • siatkowate – średnica poszerzonych żył jest <4mm, położone są w głębszych warstwach skóry właściwej, mogą nie być skojarzone z żylakami pniowymi
 • teleangiektazje – nazywane inaczej „pajączkami żylnymi”, średnica poszerzonych naczyń nie przekracza 1mm, położone są w powierzchownych warstwach skóry właściwej, mogą występować samodzielnie lub w skojarzeniu z żylakami pniowymi lub siatkowatymi

Żylaki mogą być przyczyną różnych dolegliwości w zakresie kończyn dolnych, takich jak:

 • ból, szczególnie nasilający się po długim staniu
 • obrzęki
 • przebarwienia skóry
 • uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, narastające w ciągu dnia
 • mimowolne skurcze mięśni łydek, szczególnie w nocy
 • uczucie obrzmienia, pieczenia, pulsowania w obrębie łydek
 • zespół „niespokojnych nóg”
 • zaburzenia czucia w obrębie łydek i stóp

W Beuty Cetrum Estetyki wykonujemy małoinwazyjne leczenia żylaków z wykorzystaniem światła lasera, chemicznej skleroterpii lub klasyczne zabiegi takie jak, miniflebektomia. Sposób leczenia dobierany jest indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby, jej zasięgu oraz obciążeń związanych z współistnieniem innych chorób.

W gabinecie wykonujemy zabiegi skleroterapii jako samodzielną procedurę głównie do leczenia żylaków o mniejszej średnicy: teleangiektazji, wenulektazji, żył siatkowatych. W trakcie procedury zwykle wykorzystywany jest specjalny podświetlacz naczyniowy lub aparat USG. Zabieg cechuje się dużą skutecznością, dobrym efektem kosmetycznym oraz nieznacznym bólem w trakcie jego trwania.


Guzki krwawnicze zwane inaczej hemoroidami powstają na wskutek zastoju krwi żylnej w wewnętrznym splocie odbytniczym. Częstość występowania tej choroby w populacji sięga 5%. Do typowych objawów tego zaburzenia należy krwawienie i pojawianie się wypadania guzków poza odbyt, świąd i pieczenie w okolicy analnej.

W Beuty Cetrum Estetyki wykorzystujemy technikę fotokoagulacji laserowej z wykorzystaniem wiązki lasera neodymowo-yagowego (Nd:YAG) marki FOTONA o długości fali 1064 nm. Metoda ta jest szczególnie polecana do zamykania światła splotów odbytniczych w małym stopniu zaawansowania (stopień I), gdzie trudne jest użycie np. gumowych podwiązek jak w metodzie Barrona. Laser z powodzeniem może być także wykorzystywany do leczenia większych zmian – II i III stopień zaawansowania lub czasem IV stopnia. Zabieg fotokoagulacji laserowej wykonywany jest w trakcie standardowej anoskopii w znieczuleniu miejscowym. W trakcie tej procedury dokonywana jest termiczna ablacja poszerzonego splotu żylnego, czyli zamknięcia jego światła. Zabieg w porównaniu do klasycznych operacji powoduje mniejsze dolegliwości bólowe, przy porównywalnej skuteczności. Celem zmniejszenia możliwości powikłań pooperacyjnych metoda leczenia hemoroidów światłem lasera wymaga zwykle 2-3 sesji wykonywanych w odstępach kilku tygodni w trakcie, których zamykane są niewydolne sploty żylne. Metoda ta jest bezpieczna i skuteczna. Po zabiegu ablacji bardziej zaawansowanych zmian chorobowych (III, IV stopień) może pozostać niewielki fałd skóry (anodermy), który można usunąć w trakcie niewielkiego zabiegu chirurgicznego.