Leczenie hemoroidów
Guzki krwawnicze zwane inaczej hemoroidami, to jedna z najczęstszych i najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Powstają na wskutek zastoju krwi żylnej w wewnętrznym splocie odbytniczym. Częstość występowania tej choroby w populacji sięga 5%. Do typowych objawów tego zaburzenia należy krwawienie i pojawianie się wypadania guzków poza odbyt, świąd i pieczenie w okolicy analnej.
W Beuty Cetrum Estetyki wykorzystujemy technikę fotokoagulacji laserowej z wykorzystaniem wiązki lasera neodymowo-yagowego (Nd:YAG) marki FOTONA Spectro SP o długości fali 1064 nm. Metoda ta jest szczególnie polecana do zamykania światła splotów odbytniczych w małym stopniu zaawansowania (stopień I), gdzie trudne jest użycie np. gumowych podwiązek jak w metodzie Barrona. Laser z powodzeniem może być także wykorzystywany do leczenia hemoroidów w II i III stopniu zaawansowania lub czasem nawt hemoridy IV stopnia.
Zabieg laserowego leczenia hemoroidów (fotokoagulacji laserowej) wykonywany jest w trakcie standardowej anoskopii w znieczuleniu miejscowym.
Procedura polega na wprowadzeniu do guzka krwawniczego włókna światłowodu emitującego światło lasera o wysokiej energii. Energia termiczna wzbudzana przez to światło powoduje obliterację (zamknięcie) światła splotów żylnych wewnątrz hemoroidu. Zabieg w porównaniu do klasycznych operacji powoduje mniejsze dolegliwości bólowe, przy porównywalnej skuteczności. Celem zmniejszenia możliwości powikłań pooperacyjnych metoda leczenia hemoroidów światłem lasera wymaga zwykle 2-3 sesji wykonywanych w odstępach kilku tygodni, w trakcie których zamykane są niewydolne sploty żylne.
Metoda ta jest bezpieczna i skuteczna. Po zabiegu ablacji bardziej zaawansowanych zmian chorobowych (III, IV stopień) może pozostać niewielki fałd skóry (anodermy), który można usunąć w trakcie niewielkiego zabiegu chirurgicznego.
Przeciwwskazania:
- Leki światłouczulające (retinoidy, tetracykliny), suplementacja żelaza
- Zioła (dziurawiec, nagietek)- odstawić na 2-3 tygodnie przed zabiegiem
- Aktywne choroby skóry (np. łuszczyca, liszaj)
- Czynna infekcja skóry
- Skłonnosć do powstawania bliznowców (keloidów), blizn hipertroficznych
- Stosowanie sterydów (krem lub tabletki)
- Stosowanie retinoidów doustnych w ciągu ostatnich 6 miesięcy
- Spożycie lub okres 6 miesięcy od zakończenia przyjmowania Accutanu
- Zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
- Padaczka
- Choroby nowotworowe
- Rozrusznik serca
- Choroby hormonalne oraz endokrynologiczne, takie jak: zaspół policystycznego jajnika lub cukrzyca
- Zakażenie wirusowe: HIV, WZW
- Czynne choroby autoimmunologiczne (np. toczeń układowy, twardzina)
- Ciąża i karmienie piersią
- Spożywanie alkoholu ( na 24 godziny przed zabiegiem )
- Nadmierne oczekiwania wobec efektów zabiegu