Laser Frakcyjny CO2
Laser frakcyjny CO2 to laser wykorzystujący dwutlenek węgla jako ośrodek, w którym generowana jest wiązka laserowa. Światło o długości fali 10 600nm, które emitowane jest przez laser CO2 przenika w głąb skóry i pochłaniane jest przez zawartą w niej wodę. Dochodzi do selektywnego zjawiska fototermolizy - woda ulega nagłemu podgrzaniu i odparowaniu, a towarzyszy temu kontrolowane uszkodzenie fragmentów tkanki.
Laser CO2 nie uszkadza całej powierzchni skóry na obszarze poddanym zabiegowi laserowemu, a jedynie "dziurkuje" skórę w określonych odstępach. Uszkodzenia te otoczone są zdrową tkanką dzięki czemu warunkuje to intensywnemu zachodzeniu procesów gojenia się skóry i jej regeneracji. Skutkuje to zaawansowanym resurfacingiem skóry, wygładzeniem jej powierzchni, zintensyfikowaniem syntezy włókien kolagenowych. Tego typu lasery cechują się wysoką efektywnością zabiegów odmładzających oraz upiększających.
Zabieg poprzedzony jest znieczuleniem miejscowym. W tym celu wykorzystywany jest krem znieczulający Emla.
Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta. Gojenie się skóry po zabiegu laserowym trwa kilka dni. Początkowo skóra jest zaczerwieniona, a następnie zaczyna się łuszczyć i ciemnieć. Po kilku dniach wszystkie te objawy ustępują samoistnie, a powierzchnia skóry jest wygojona. Natomiast wygojenie głębszych warstw skóry i przebudowa włókien kolagenowych trwa kilka tygodni. Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację skóry. Należy unikać stosowania podrażniających kosmetyków (np. z alkoholem), dobrze jest w pierwszych kilku dniach zrezygnować z makijażu. Niewskazana jest ponadto ekspozycja skóry na słońce.
Wskazania do zabiegu:
- rozszerzone pory
- zmarszczki
- rozstępy
- przebarwienia
- utrata jędrności / objętości
- blizny potrądzikowe /oparzeniowe /pooperacyjne
- wyrównanie struktury skóry /wiotkość skóry
- łojotok
Przeciwwskazania do zabiegu:
- stany zapalne skóry
- choroby wirusowe
- ciąża
- nowotwory
- karmienie piersią
- łuszczyca
- opalenizna
- aktywne infekcje
- leki światłouczulające
- przyjmowanie retinoidów
- infekcje grzybicze
- choroby autoimunologiczne
- tendencja do powstawania blizn i keloidów