AKTUALNOŚCI / Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy oddziałujący na układ chłonny, mający za zadanie pobudzenie krążenia limfy oraz redukcję obrzęków. Wykonuje się go w celu redukcji zastojów limfatycznych, obrzęków powstałych na skutek urazów bądź operacji, stosuje się go również jako zabieg wspomagający odchudzanie redukuje on bowiem cellulit wodny i obrzęk tłuszczowy. Z masażu tego coraz częściej korzystają sportowcy jako element regeneracji powysiłkowej.
Masaż może być wykonywany za pomocą aparatów do kompresji pneumatycznej lub też ręcznie, przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub masażystę. W przypadku manualnego drenażu limfatycznego stosuje się kombinację technik i chwytów terapeutycznych, ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących wykonywanych z odpowiednią częstotliwością i siłą dostosowaną do okolicy ciała i stanu pacjenta co z kolei pozwala na odprowadzenie nadmiaru nagromadzonego płynu ustrojowego. Drenaż wykonany za pomocą aparatów do kompresji pneumatycznej polega na zastosowaniu specjalnych mankietów podzielonych na komory, w których umieszcza się obrzękniętą kończynę, gdzie następnie zostaje wtłoczone powietrze do odpowiednich sektorów, co z kolei wytwarza podciśnienie stymulujące układ limfatyczny do pracy.
Celem drenażu limfatycznego jest przywrócenie fizjologicznego drenażu tkankowego i usunięcie toksyn z organizmu. Skutkiem zabiegu jest zwiększenie objętości czasowej limfy, innymi słowy czasu potrzebnego do napełniania i opróżniania się naczyń limfatycznych, co za tym idzie przyspieszenie transportu limfocytów wytworzonych w węzłach chłonnych. Poprawia się również kondycji skóry, następuje przyspieszenie metabolizmu, co wspomaga procesy utraty wagi oraz usprawniona zostaje praca układu immunologicznego, natomiast sam zabieg działa odprężająco i relaksująco.