USG nie tylko w ciąży – zadbaj o zdrowie

USG (ultrasonografia) jest badaniem, które dla większości potencjalnych pacjentów kojarzy się z ciążą. Otóż nic bardziej mylnego! Z pomocą tych samych narzędzi można diagnozować i szukać guzów, zgrubień lub zerwań mięśni, ścięgien itp. Należy jednak wiedzieć, jak przygotować się do poszczególnych badań.

USG jamy brzusznej, miednicy i układu moczowego

Pacjenci nie zawsze wiedzą o tym, że do USG układu moczowego powinni wypełnić pęcherz. W tym celu należy wypić około 1 litr wody niegazowanej, zaledwie godzinę przed badaniem. Przed zabiegiem nie wolno palić wyrobów tytoniowych i chociaż elektryczne papierosy nie należą do końca do tej grupy, również nie jest to zalecane.. Mogą one zaburzyć badanie, przez co wynik będzie niemiarodajny.

W przypadku USG jamy brzusznej należy być również na czczo. Nie wolno jeść przez około 4 godzin, przy czym wcześniejszy posiłek powinien być lekkostrawny i niewielki – najlepiej jest go odpuścić do czasu badania. Dzięki temu efekty będą doskonale widoczne, co zmaksymalizuje szybkość oraz precyzję diagnozy.

Do jakich badań nie trzeba się specjalnie przygotowywać?

Analogicznie do poprzedniego akapitu, nie trzeba przygotowywać się do pozostałych możliwości, czyli:

  • USG tarczycy,
  • USG ślinianek,
  • USG węzłów chłonnych,
  • USG trzustki,
  • USG narządów powierzchownych.

Oczywiście trzeba wcześniej zapytać specjalisty, który będzie wykonywać badanie, czy nie ma on żadnych przeciwwskazań. Jeśli będą przesłanki, lekarz może zalecić odpowiednie czynności poprzedzające USG.