USG – fakty i mity

Na temat każdego badania można spotkać wiele mitów. Chociaż USG jest doskonale znaną pozycją, którą musi wykonać każda kobieta w ciąży, często pojawiają się nowe (lub powracające) teorie.

Trzeba pamiętać, że każde badanie przeprowadzone w sposób profesjonalny przez wykwalifikowany personel wykorzystujący zaawansowane narzędzia, jest bezpieczne. Gdyby istniały jakiekolwiek przeciwwskazania, USG ciąży lub USG dziecka nie byłoby możliwe do wykonania.

Badanie przy pomocy fal akustycznych jest niebezpieczne dla zdrowia

Nie. Jest to największy mit, który porównywany jest błędnie do szkodliwości prześwietlenia rentgenowskiego. Częstotliwość fal wykorzystywanych do badania USG wynosi od 1 do 10 MHz i jest ona obojętna dla ludzkiego organizmu.

Czy do USG trzeba się specjalnie przygotowywać?

Do takich badań jak USG Doppler kończyn dolnych, czy chociażby USG tarczycy, USG ślinianek, USG węzłów chłonnych, USG narządów powierzchownych, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przy USG układu moczowego l jamy brzusznej zalecane jest wypicie jednego litra wody około godzinę przed zabiegiem, nieużywanie wyrobów tytoniowych i bycie na czczo.

Kiedy wykonywać badanie USG?

Wszystko zależy od sytuacji. W przypadku USG ciąży, musi być ono regularnie wykonywane, by obserwować bezpieczeństwo i rozwój dziecka. Pozostałe badania (np. USG jamy brzusznej) wykonywane są w celu diagnozy lub gdy istnieje ryzyko patologicznych zmian w organizmie pacjenta.